"Έπιασες" τη σκέψη μου, που θα προχωρούσε στο τι τελικά θεωρείται ολοκληρωμένο ως προς τις όψεις; Aλλά ακόμα και ως προς τη στέγη, θεωρείται ολοκληρωμένη εφόσον έχει τοποθετηθεί και το τελευταίο κεραμίδι?
Και εν πάση περιπτώσει, από που διαφαίνεται, τουλάχιστον για τις παλαιές μελέτες, η διαστρωμάτωση των υλικών στα δομικά στοιχεία?
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο σοβάς, τα κεραμίδια κ.ά. πιθανόν να μη στοιχειοθετούν μη ολοκληρωμένες εργασίες σε μία κατασκευή. Διαφορετικά θα μπορούσε και οτιδήποτε άλλο περιγράφεται σε μία αρχιτεκτονική μελέτη να θεωρείται ως απαίτηση ολοκλήρωσης ή ακόμα και μία εργασία π.χ. υγρομόνωσης ή χρωματισμών.
Η απουσία κουφωμάτων ή κιγκλιδωμάτων ίσως και να υποτεθεί ως εργασία μη ολοκλήρωσης.
Η δική μου άποψη πάντως προσανατολίζεται περισσότερο στη δική σου ρήση της υπογραφής "ότι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται" καθότι φανατικός οπαδός.

Συμφωνώ ότι η τροποποίηση της μελέτης και με ποιο κανονισμό θα γίνει είναι ένα διαφορετικό θέμα.
Αλλά η εκπόνηση ΚΕΝΑΚ, κατά τη γνώμη μου, είναι μονόδρομος. Απόψή μου είναι ότι, εφόσον είναι απαίτηση πλέον για τις ριζικές ανακαινίσεις υφισταμένων κτιρίων πόσο μάλλον για κάτι που δεν ανακαινίζεται αλλά κατασκευάζεται από την αρχή σήμερα.
Συνεπώς για εκπόνηση μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων εύλογα θα εκπονηθούν και όλες οι απαιτούμενες από τον ΚΕΝΑΚ ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες.
Τι εννοείς λέγοντας με τους σύγχρονους του ΚΕΝΑΚ κανονισμούς? Το ίδιο?